Cytryna kojarzy nam się z tym, że jest kwaśna i wiele osób twierdzi, że ma dużą zawartość witaminy C ? Z tą zawartością witamin i minerałów w owocach musimy być ostrożni, dlatego, że tabelka przyjmie wszystko, natomiast owoce są zbierane w różnych miejscach, dojrzewają w różnych warunkach i transport plus konserwanty robią swoje. Jeżeli chcesz uzupełnić konkretny składnik odżywczy w jakiejś konkretnej dawce, powinniśmy to uzupełnić w postaci suplementów diety. Niestety żywność nie jest zdrowa i ubolewam nad tym, jest mniej lub bardziej skażona.
Cytryna ma niewielkie ilości witaminy C,( lepiej coś niż nic), natomiast ma trochę rutyny, czyli będzie działała uszczelniająco na naczynia krwionośne, ale to jest tylko wspomaganie a nie leczenie, natomiast ma wiele innych pozytywnych działań. Cytryna posiada beta-karoten, witaminy z grupy B, E, a z minerałów magnez, potas, sód i żelazo.Terpeny zawarte w cytrynie pobudzają wytwarzanie śliny i w ten sposób następuję pobudzanie produkcji enzymów trawiennych. Można powiedzieć, że pośrednio cytryna pobudza metabolizm i wspomaga przy odchudzaniu i oczyszczaniu organizmu, dzięki również zawartości błonnika. Limonen, który również zawarty jest w cytrynie, posiada silne właściwości przeciwutleniające i przeciwnowotworowe. Pierwsza wzmianka o cytrynie i jej wartościach odżywczych przywędrowała do nas z Egiptu. W XI wieku cytryna pokazała się w Hiszpanii, a stamtąd trafiła na salony Europy. Krzysztof Kolumb zawiózł cytryny na kontynent amerykański, gdzie ratowały one życie ludziom, ogarniętych kalifornijską gorączką złota, ponieważ pojawił się tam szkorbut i brak było tam owoców i warzyw.
W czym może pomóc nam cytryna? ( zawsze ją bardzo dobrze umyj, możesz nawet zdrapać trochę wierzchniej powłoki, a dopiero potem wyparzyć!
- wspomaga trawienie,
- wzmaga apetyt,
- wypita rano na czczo, może wspomagać wypróżnianie,
- są wzmianki o wspomaganiu leczenia chorób jamy ustnej i również chorób nowotworowych,
- w badaniach in vitro hamuje namnażanie się komórek raka wątroby tj żurawina,
- limonen – przeciwutleniacz zostaje dłużej w krwiobiegu, organizm nie wydala go tak szybko z moczem, w związku z tym jest więcej korzyści dla organizmu np. porównując z zielona herbatą. Limonen ma wysoki współczynnik podziału między krwią a powietrzem i jest łatwo wchłaniany do krwi przez dziąsła, niemalże natychmiast i całkowicie – uwaga może alergizować i najwięcej znajduje się go w żółtej skórce cytryny ( bez białego miąższu)
- działanie wspomagające leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów,
- ma działanie odkwaszające organizm,
- posiada korzystne działanie zakwaszające żołądek – wiele problemów zdrowotnych wynika z jego wysokiego pH, powinniśmy utrzymać na poziomie Ph 2,0
- cytrynę możemy dodawać do wielu potraw, zup, sosów i sałatek, niezbędna przy potrawach rybnych,
- możemy przyspieszyć powstawanie maślanki z dobrego mleko,
Czy cytryna zakwasza organizm? Powszechnie uważa się, że tak, ponieważ jest kwaśna – fałsz!!! Cytryna podobnie jak inne cytrusy daje nam odczyn zasadowy i pozwala zachować równowagę kwasowo-zasadową organizmu. Cytryna – jej pH wynosi 2-2,5, ale bogactwo minerałów powoduje, że w trakcie przemian metabolicznych pozostają one we krwi podwyższając jej pH i alkalizują cały organizm
Czy należy pić herbatę z cytryną?
Cytryna dodana w trakcie parzenia herbaty, zaraz po zalaniu jej wrzątkiem, może być szkodliwa dla zdrowia, ponieważ podczas zaparzania herbaty z fusów do naparu przechodzi metal – aluminium. Herbata wzrasta na glebach bogatych w glin – aluminium i w konsekwencji liście zawierają ten metal. Aluminium to pierwiastek, który odkłada się w mózgu i może powodować upośledzenie funkcji ośrodkowego układu nerwowego i rozwoju choroby Alzheimera, natomiast spożywanie herbaty nie jest niebezpieczne, ponieważ obecny w niej glin w takiej postaci nie przedostaje się do naparu (śladowe ilości metalu, jakich może dostarczyć herbata, zostają wydalone z moczem bez negatywnych konsekwencji dla naszego organizmu). Natomiast połączenie herbaty (herbaciane fusy) z cytryną czyli z kwaśnym środowiskiem, powoduje,że związki tego aluminium staja się przyswajalne przez nasz organizm i cytrynian glinu przenika z liści do naparu, powodując niekorzystne działanie uboczne dla naszego mózgu! Po usunięciu fusów teoretycznie nie powstaje toksyczny cytrynian glinu. Związki te powstają przy wysokiej temperaturze, wiec cytryna dodana do herbaty odcedzonej w granicach 45 stopni jest dla nas bezpieczna. ( nie wolno przygotowywać posiłków w aluminiowych garnkach) Jeżeli zalejemy sok z cytryny gorącą wodą wtedy niszczymy zawartą w nim witaminę C.
Cytryna w kuchni i kosmetyce:
- sok z cytryny wybiela plamy na rękach, które zabarwione są np. burakami czy marchewką..,
- sok z cytryny dodany do ryżu w trakcie wrzenia wody, powoduje, że ryż nie skleja się,
- sok z cytryny utrzymuje kolor wielu potrawą,
- cytryna w lodówce pochłania nieprzyjemne zapachy i daje przyjemny aromat,
- może służyć jako dezodorant – nie bezpośrednio po depilacji,
- może odbarwić plamy na ubraniach,
- rozjaśnia płytki paznokciowe u palaczy,
- sok z cytryny wskazany do podmywania intymnych miejsc u kobiet, przy przewlekłych infekcjach pochwy i pęcherza moczowego, aby zmienić pH i zahamować rozwój patogenów