Za jego charakterystyczny, ostry smak odpowiedzialna jest piperyna, która znajduje się w tzw. skórce pieprzu. Ponadto zawiera spore ilości żelaza, magnezu, wapnia, potasu, manganu, witaminy A i C, cynku, chromu, oraz kilku innych składników odżywczych. Prowadzone badania medyczne wykazały, że pieprz czarny posiada właściwości lecznicze. Jednym z udowodnionych działań piperyny jest walka z otyłością, która polega na spowalnianiu tworzenia się nowych komórek tłuszczowych, a także ogólnym obniżaniu tłuszczu we krwi.

Od dawna wiadomo, że ostry smak przypraw powoduje rozgrzanie organizmu jednocześnie determinuje poprawę dysymilacji. Przykładowo chili, imbir, goździki czy czarny pierz należą do kompanów walki z otyłością. Czarny pieprz stosowany jest także w przypadkach dyspepsji. Uwalnia gazy i zapobiega tworzeniu się kolejnych. Mówi się, że wystarczy zmieszać szklankę maślanki z ¼ łyżeczki czarnego pieprzu oraz ¼ kminku i skonsumować?.

Aktywizuje również kubki smakowe do zwiększonej produkcji kwasu solnego, który to z kolei bierze udział w trawieniu. Może też zmniejszać uczucie kolek czy wzdęć. Zapewne świetnie się sprawdzić
w problemach z brakiem apetytu czy ogólnym brakiem łaknienia poprzez stymulacje węchowe
i smakowe – urozmaica smak. Warto dodać go już do ugotowanych potraw, aby nie stracił swoich wartości smakowych i odżywczych.

Posiada również właściwości antyseptyczne, antybakteryjne, jak również przeciwzapalne. Oczyszcza śluzówkę m.in. nosa i gardła dobroczynnie działając na układ oddechowy. Wspólnie z solą złagodzi ból zęba czy zapobiegnie nieświeżemu oddechowi. Olejek goździkowy plus zmielony pieprz nałożony na bolące dziąsło da nam ukojenie.  Okazuje się, że nasz czarny, ostry przyjaciel ma także silne właściwości antyoksydacyjne, a także antydepresyjne i antyrakowe.

Wierzenia ludowe mówią także o fakcie zwalczenia lub łagodzenia bóli migrenowych poprzez połączanie pieprzu z cynamonem.

Jednym z ciekawych obszarów działania dla pieprzu jest nasza skóra.  Poprzez zwiększenie  poziomu melanocytów (komórek pigmentowych) w naszym organizmie – w głównej mierze polecana jest osobom chorym na bielactwo.Wskazówka: warto zachować umiar w stosowaniu pieprzu wszystkim z podrażnieniem żołądka oraz chorobami nerek. Kobiety w ciąży oraz karmiące i dzieci nie powinny stosować takich suplementów.

 

Scroll to Top